Novosti - zanimljivosti

Pregled lektira po razredima.pdf

Oktobar - Mjesec knjige i  Međunarodni dan školskih biblioteka

Međunarodno udruženje školskih bibliotekara (International Association of School Librarianship – IASL) od oktobra 1999. godine obilježava  Dan školskih biblioteka, posljednji ponedjeljak u mjesecu oktobru.Vremenom su se te aktivnosti proširile na cijeli mjesec.

Promovisanje važnosti knjige, ne može i ne smije biti ograničeno samo na jedan mjesec u godini, ali oktobar je vrijeme kada su te aktvnosti intenzivnije i kada se nastoji  knjizi osigurati zasluženo mjesto u životu i izgradnji identiteta svakog pojedinca i društva uopće.

Mjesec knjige - oktobar, je vrijeme kada se posebno akcenat stavlja na bitnost i važnost knjige i čitanja kroz promocije čitalačke građe, organizovanje poznatih sajmova knjige koji okupljaju izdavačke kuće, najljepše naslove, velike autore i istinske ljubitelje pisane riječi.

U saradnji sa bibliotekarkom i nastavnicama Bosanskog jezika i književnosti, učenici naše škole obilježili su ovaj mjesec nizom aktivnost koje su za cilj imale razviti kod mlade čitalačke publike pravilan odnos prema pisanoj riječi, prema svijetu mašte, avanture, emocije, nauke….kakav samo knjiga nudi.

“Dijete koje čita, vremenom postaje čovjek koji misli.”

“Knjiga jeste naš najbolji prijatelj, ali mi trebamo da budemo najveći prijatelji knjige.”

Učenici prvih razreda sa svojim učiteljicama, uz poštivanje svih epidemioloških mjera, posjetili su školsku biblioteku. Radost na licima naših mališana je bila dovoljan razlog opravdanosti posjete, a s namjerom da i oni budu vrijedni, mali čitači.

Znanje koje nam daruju knjige je ono koje  nosimo cijeli život.

One čine naš život bogatijim,upotpunjuju naše znanje o životu, ali i pomažu da ga ljepše i lakše živimo,donoseći svjetlost tamo gdje nekad zavlada tama.

Posjeta „Zimskom salonu knjige“

U cilju razvijanja ljubavi prema knjizi i čitanju 23.12.2019 godine posjetili smo sajam knjige. Učenici  su imali priliku  da razgledaju i kupe knjige domaćih i inostranih autora.