Međunarodni dan pismenosti

Međunarodni dan pismenosti obilježava se 8. septembra. Naime, UNESCO je 17. septembra 1965. godine proglasio 8. septembar Međunarodnim danom pismenosti. Ovaj praznik prvi je put obilježen 1967. godine. Njegov je cilj istaći važnost pismenosti za pojedince, zajednice i društva. Svake godine na ovaj dan UNESCO podsjeća međunarodnu zajednicu na status pismenosti i obrazovanje odraslih na globalnom nivou.

Kako bi se podigla svijest javnosti o izvanrednoj vrijednosti pisane riječi i potrebi da se promovira pismeno društvo, brojni pisci podržavaju UNESCO posredstvom inicijative "Pisci za pismenost".

Pismenost je ljudsko pravo, implicitno sadržano u pravu na obrazovanje. Ono je prepoznato kao pravo u nizu međunarodnih konvencija i uključeno u tekstove ključnih međunarodnih deklaracija. Općom deklaracijom o ljudskim pravima iz 1948. godine priznato je pravo na obrazovanje, a time i pravo na pismenost. Dvije su, međutim, deklaracije otišle još dalje te je tako u Deklaraciji iz Persepolisa (1975) rečeno: Pismenost nije sama sebi svrha. Ona je temeljno ljudsko pravo. Hamburška deklaracija (1997) naglašava kako je pismenost, koja u širem smislu obuhvata znanje i vještine koje su potrebne svima u svijetu brzih promjena, osnovno ljudsko pravo. Pismenost je, dakle, prepoznata ne samo kao pravo po sebi, nego i kao mehanizam za ostvarivanje drugih ljudskih prava.

Potrebno je iskoristiti ovaj dan da bi se još jednom upozorilo na važnost pismenosti – kako osnovnih vještina pisanja i čitanja tako i svih drugih vrsta i dimenzija pismenosti. Potrebno je uložiti dodatne napore kako bi se razina pismenosti, kako god se ona shvata, povećala te kako bi ovaj temelj i preduvjet funkcioniranja i napredovanja u savremenom društvu znanja uistinu obuhvatao sve pojedince koji u tom društvu žive.

UČIMO GRAMATIKU I PRAVOPIS KROZ ZABAVU

Učenici 5-1 razreda su odlučili da pravila iz oblasti gramatike i pravopisa predstave na zanimljiv način. U dogovoru sa nastavnicom BHS jezika i  književnosti, Almom Feriz, izradili su, te izložili u školskim holu, dva panoa na kojima su upriličili  zanimljive slike sa pravilima i napomenema iz gramatike i pravopisa.

EDUKATIVNI PANOI

Učenici 6-3 razreda na časovima BHS jezika i književnosti, uz konsultacije sa nastavnicom Almom Feriz, izrađuju panoe iz oblasti nastavnog sadržaja kojeg realiziraju na redovnoj nastavi. Cilj izrade ovakvih panoa jeste kontinuirano usvajanje gradiva kroz igru, zabavu i kreativnost.

KJU " PORODIČNO SAVJETOVALIŠTE "  - SAVJETI ZA UČENIKE

Kalendar aktivnosti u vezi sa upisom učenika u prvi razred srednjih škola.

Ministarstvo za odgoj i obrazovanje je donijelo odluku kojom je utvrđen Kalendar aktivnosti u vezi sa upisom učenika u prvi razred srednjih škola Kantona Sarajevo u skladu sa Zakonom o osnovnom odgoju i obrazovanju (Službene novine Kantona Sarajevo”, br. 23/17, 30/17 i 30/19) i Zakonom o srednjem obrazovanju (“Službene novine Kantona Sarajevo”, br. 23/17 i 30/19).

Prema kalendaru aktivnosti kraj redovne nastave za učenike 9. razreda osnovne škole je 4.6.2021. godine.

Prvi konkursni rok za upis učenika u prvi razred srednje škole počet će 11.6. i trajat će do 18.6.2021. godine, dok će se drugi konkursni rok za upis učenika u prvi razred srednje škole održati od 24.6. do 28.6.2021. godine

IZVOR : https://mo.ks.gov.ba/aktuelno/novosti/utvrden-kalendar-aktivnosti-u-vezi-sa-upisom-ucenika-u-prvi-razred-srednjih-skola

Kalendar aktivnosti (1).pdf
Knjige.pdf