Biblioteka

Knjige su najtiši i najstalniji prijatelji. One su najprihvatljiviji i najmudriji savjetnici i najstrpljiviji učitelji.

Čarls Eliot

Prvo dječije upoznavanje s knjigom počinje u porodici, a nastavlja se u predškolskoj ustanovi da bi postalo integralni dio školskog i fakultetskog učenja i obrazovanja tokom cijelog školovanja.

Savremena biblioteka usmjerena je na učenika koja će ga motivirati i osiguravati stvaralačke kompetencije i edukaciju za samostalno učenje i zadovoljavanje raznovrsnih potreba.

Najvažniji cilj rada školske biblioteke i bibliotekara je podsticanje čitanja i razumijevanje pročitanog za uspješan proces učenja u školi. Zato je važno razvijati čitalačke vještine učenika, podsticati učenike na čitanje iz zabave i zadovoljstva i razvijati estetske vrijednosti. Kroz rad se utiče na pozitivna mišljenja i stavove o knjizi. Takođe se podstiče i razvija kreativnost kod djece što doprinosi jačanju samopouzdanja.