DAN NEZAVISNOSTI 2022

Zašto je značajan Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine?!

Prvi mart 1992. godine bio je jedan od najznačajnih dana u novijoj historiji Bosne i Hercegovine.

Građani su na referendumu izrazili svoju volju i većinom odlučili da žele suverenu i nezavisnu državu ravnopravnih naroda. Bosna i Hercegovina je nakon dugo stoljeća stekla svoju nezavisnost. To je dan koji zauzima posebno mjesto u srcima svih Bosanaca i Hercegovaca koji vole svoju domovinu. Tog datuma 1992. godine je održan referendum za nezavisnost, na preporuku Arbitražne komisije međunarodne konferencije o Jugoslaviji, u završnoj fazi raspada bivše SFRJ. Tako je 29. februara i 1. marta 1992. godine većina građana, 64 posto njih, izašlo na referendum, a 99 posto odabralo je izlazak iz Jugoslavije. Rezultati referenduma su u Parlamentu Bosne i Hercegovine prihvaćeni 6. marta 1992. godine.

Zemlje članice Evropske zajednice priznale su Bosnu i Hercegovinu 6. aprila 1992. godine. Sjedinjene Američke Države priznale su Bosnu i Hercegovinu dan kasnije, 7. aprila, a Bosna i Hercegovina je 22. maja 1992. godine primljena u punopravno članstvo Ujedinjenih naroda. Bio je to jedan od najznačajnijih trenutaka u našoj sveukupnoj historiji. Demokratska volja iskazana 1. marta 1992. godine imala je presudan značaj za opstanak Bosne i Hercegovine. Građanke i građani Bosne i Hercegovine izabrali su tada samostalnu i cjelovitu državu, odbijajući ideje o njenoj podjeli i pripajanju drugim državama.

Na današnji dan moramo se prisjetiti i odati poštovanje svima koji su svojim životom branili državu Bosnu i Hercegovinu i osigurali njen opstanak. Bez njihove spremnosti da po svaku cijenu odbrane suverenitet i teritorijalni integritet danas ne bi bilo ni Bosne i Hercegovine.

Svim građanima Bosne i Hercegovine, našim učenicima, uposlenicima, roditeljima i prijateljima škole upućujemo čestitke u povodu 1. marta, Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine.

D i r e k t o r: Mr.sci.Hasković Medžid

Priredba