Čestitka direktora

Čestitka povodom Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine

Dragi naši učenici, uposlenici, roditelji, prijatelji i partneri škole, želim Vam sretan 1. mart – Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine!

Značenje i uspomene ovoga dana vežemo za 1. mart 1992. godine. Ovaj dan je važan za organizovanje i provedbu historijskog referenduma za nezavisnost i državno-pravni subjektivitet Republike Bosne i Hercegovine, na kojem su građani većinom odlučili da je njeno mjesto u zajednici slobodnih i ravnopravnih država, među članicama Ujedinjenih naroda. Za nas je to dan zlatnim slovima upisan u hiljadugodišnju historiju Bosne i Hercegovine, jer smo toga 01.marta.1992. godine, održali referendum o nezavisnosti države Bosne i Hercegovine. Na osnovu tih rezultata, a imajući u vidu i razvoj događaja na terenu, Vijeće ministara Evropske unije je 06. aprila 1992. godine u Briselu donijelo odluku o međunarodnom priznavanju Republike Bosne i Hercegovine. Ovaj važni događaj u historiji naše domovine ostat će upamćen kao dan kada je Bosna i Hercegovina poslije vjekova tuđih uprava obnovila svoj suverenitet i postala samostalna država. Biti bez domovine je isto kao biti i bez doma, a to najbolje znaju narodi širom svijeta koji stoljećima nisu ostvarili ovo pravo. Zato budimo ponosni na tekovine naše jedne i jedine Bosne i Hercegovine. Kada nakon više od dvije decenije razmatramo važnost ove odluke, dužni smo se sjetiti i iskazati poštovanje za pokazanu mudrost i odlučnost svih građana, glasača koji su trasirali put nezavisnosti i ravnopravnosti sa ostalim državama samim izlaskom i glasanjem na spomenutom referendumu. Žrtve koje smo podnijeli obavezuju nas na trajno sjećanje i kontinuirano činjenje svakoga od nas, onoliko koliko je u našoj moći, na jačanju naše domovine kroz predanost, odgovornost i istrajnost u izvšavanju historijskih zadataka i obaveza. U tom smislu, neka nas današnji dan podsjeti na sve utemeljitelje slobodne i nezavisne Bosne i Hercegovine i branioce njene opstojnosti i da snagu i odlučnost onima koji će je u budućnosti istrajno graditi i čuvati. Praznik koji danas obilježavamo predstavlja simbol volje da živimo u zemlji koja je naše viševjekovno ognjište.

Još jednom, sretan vam 1. mart - Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine.

Direktor: Mr. sci. Medžid Hasković